YENİDOĞAN SARILIĞI NEDENLERİ

Yenidoğan sarılığı nedir? Nedenleri nelerdir?
Yenidoğan sarılığı beyinde ciddi hasarlara yol açan ve ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Yenidoğan sarılığı bebeklerin kanlarındaki bilirubin maddesinin artmasına neden olduğu için ciddiye alınması gereken ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.
Sarılık hayatın her evresinde görülmektedir. Erken doğan bebeklerde sarılık sıklıkla görülmektedir. Ancak biz buna fizyolojik sarılık diyoruz ve bu sarılığın yenidoğan sarılığı ile karıştırılmaması gerekiyor. Fizyolojik sarılık zararsızdır ancak yenidoğan sarılığı zararlıdır. Ayrıca kan uyuşmazlığı da bebeklerde sarılığa neden olmaktadır. Anne eğer 0 RH pozitifken çocuk A ya da B ise o zaman çocuklarda AB 0 denilen bir kan uyuşmazlığı ortaya çıkacaktır. Bu durum da kandaki bilirubin seviyesini arttıracaktır. Çocuğun beyni zarar görecektir. Bazı durumlarda anne karnında bile sarılık ve kansızlık meydana gelebilir. Bu tip hastalarda kan değişimi yapılması gerekmektedir. Bilirubin maddesi beyne oturduğu zaman çocuklar artık kurtarılamaz hale geliyorlar. O nedenle yenidoğan sarılığı ciddi bir hastalıktır.
Yenidoğan sarılığında göz akına sarımsı bir renk görülür. Ellerde, ayaklarda ve gövdede sarılık vardır. Bu durum bilinçli bir anne tarafından hemen farkedilir. Kan testlerinden sonra sarılık düzeyi tespit edilir. Ardından da tedaviye başlanır. Sarılık belli sınırdaysa bebeğe ışık tedavisi uygulanır. Kanda biriken bilirubin yıkımı sağlanmaya çalışılır. Işık tedavisi yeterli gelmezse kan değişimi yapılır. Göbeğe kateter yerleştirilir. Bebeğin kanı değiştirilerek bilirubin düzeyi azaltılmaya çalışılır.

Cevapla