VÜCUDUMUZUN YAĞA İHTİYACI VAR

Şaşırabilirsiniz ama vücudumuzun yağa da ihtiyacı bulunmaktadır. Günde % 55 ila 60 arasında karbonhidrata ihtiyacımız var. Günde az bir oran da olsa proteine ihtiyacımız var. Bunlar haricinde de % 25 ila 30 arasında yağa ihtiyacımız vardır.
Gün içerisinde alınan yağın doymamış yağ asitlerinden alınması daha faydalıdır. Yağ vücut çalışmasında önemli bir görev görür. Yağ enerji veren bir besin maddesidir ve 1 gramı yaklaşık olarak 9 kaloriye denktir. Karbonhidrat ve proteinler eşit miktarda olduklarında yağdan daha az enerji verir. Yağ tek başına daha fazla enerji vermektedir. Vücudun enerji ihtiyacını en ucuz yolla yağlar sayesinde karşılamaktadır.
Deri altında meydana gelen yağ tabakası insanların daha az üşümesine neden olarak vücut ısısının kaybını önlemeye yardımcı olur. Yağ aynı zamanda organları çevreleyerek organları dış etkenlerden ve soğuktan da korur. Midenin boşalmasını geciktirir ve aslında geç acıkmamızı sağlar. Yağsız bir diyet asla ve asla olmaması gereken bir diyettir.
Vücudumuzun yağa da ihtiyacı olduğunu düşünerek hareket etmeli ve diyet listemizde yağa da yer vermeliyiz. Yağlar gıdaların içerisinde yer alır ve genelde görülmezler. Görülmeseler de çok etkili maddelerdir yağlar. Hiç yağ tüketmeseniz bile karbonhidrat ve proteinden vücudunuz yağ elde edebilir. Omega-3 yağ asitlerinin diyette artması gerekmektedir. Bu durum koroner kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda da retina ve beyin gelişimine katkı sağlar. Omega 3 yağ asitleri balık, ceviz ve su ürünleri ile artar. Diyette doymuş ve doymamış yağ asitlerinin dengesi iyi ayarlanmalıdır. Farklı yağ kaynakları kullanılmalıdır. Salatanızı zeytinyağı ile yapın. Pilav ya da makarna yaptıysanız terayağı kullanmalısınız. Fındık ve badem de iyi birer yağ kaynağıdır. Bunlardan da yemelisiniz.

Cevapla