TATLI KRİZİYLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRSİNİZ

Tatlı krizi her insanın bir anda yaşayacağı şeylerden birisidir. Özellikle depresyon dönemlerinde, adet öncelerinde vücudunuz ciddi şekilde tatlı isteyebilir. Çünkü adet zamanında vücudunuz östrojen, prolaktin ve tiroid hormonlarını arttırmaktadır. Bu da vücudunuzun tatlı krizine girmesine sebep olur.

Özellikle adet dönemlerinde artık yaşanan östrojen hormonu sizin tatlı besinlere yönelmenizi sağlıyor. Ancak ne yazık ki yediğiniz o tatlı besinler size kilo ve kalori olarak geri dönmekte. Yani yediğiniz her tatlı size kalori aldırarak kilo almanıza sebep oluyor.  Ancak kilo almamak ve tatlı krizlerini geçiştirmek için yapabileceğiniz şeyler mevcut. Peki tatlı krizlerini nasıl atlatabilirsiniz.

Örneğin tatlı kriziniz geldiğinde çikolatadan vazgeçemiyorsanız, çikolatalı küçük parçalar şeklinde yemelisiniz.

Yada 1-2 tatlı kaşığı balı ekmeğe sürebilirsiniz. Ancak ekmeğin tam tahıllı olması yada kepekli ekmek olması sizin için daha iyidir. Bal yerine reçelle de tatlı krizinizle başa çıkabilirsiniz.

Öğle arasında 1 porsiyon sütlü tatlıyla tatlı krizinizi geçiştirebilirsiniz.  Yada kalorisi düşük bir gofretle şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ancak bu tarz yiyecekler sizin tatlı ihtiyacınızı karşılamıyorsa ve kendinizi şeker, çikolata gibi yiyeceklerden uzak tutamıyorsanız, ağzınıza şekerli sakız atabilirsiniz. Bu tarz sakızlar sizin ağzınızda asit üretmez ve bu da sizin şeker ihtiyacınızı düşürür.

 

Cevapla