STRES İLE BESLENME ARASINDAKİ İLİŞKİ

Stres ile beslenme arasında yakın bir bağ vardır. Stres vücutta hormonların salgılanmasına neden olur. Kişilere savaş ya da kaç diye komut verir. Günümüzde stresli olmamıza neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Stres nedeniyle salgılanan hormonlar fonksiyonlarını yitirirler. Bu da vücutta istenmeyen bir birikime neden olur. Stres bu aşamadan sonra zarar getirir.
Strese neden olan durumlar genelde anksiyeteye neden olur. Anksiyete bilindiği üzere kaygı bozukluğudur ve bu duruma depresyon da eşlik eder. Kişide tükenmeye varabilecek bir durumdur. Anksiyete stresli durumlarda belirir ve kişide aşırı kaygıya ve endişeye neden olur. Az miktarları faydalı sayılsa da aşırı kaygı ve endişe durumu yaşamak vücut için zararlıdır. Uzun süreli bir durum olduğunda iş hastalığa dönmektedir ve artık bundan sonrasına uzmanlar bakmaktadır. Anksiyeteli durumlarda karında rahatsızlık hissi, ishal ve ağız kuruluğu meydana gelir. Kalp çarpıntısı ve göğüste sıkışma görülür.
Stres depresyona da neden olur. Anksiyete ile bir arada görülebileceği gibi depresyon tek başına da görülür. Bu iki durum beslenmeyi olumsuz etkiler. Kişiler bu iki durum altında ya çok yemek yerler ya da tamamen yemek yemeye kapalı bir hale gelebilirler. Her iki durum da beslenme bozukluğuna neden olmaktadır. Her ikisi de iştah üzerinde ciddi değişimler yaratmaktadır. Uzun sürdüğünde ise suçluluk hissi ve kendini değersiz hissetme de üzerine biner. Bir kısırdöngü halinde kişi bir girdabın içerisine girer.

Cevapla