ŞİŞMANLIK VÜCUDU KÖTÜ ETKİLİYOR

Yapılan epidemiyolojik araştırmalar şişmanlığın vücudu kötü etkilediğini ortaya çıkardı. Şişmanlığın vücutta neden oldukları şeyler şunlardır:
– Şişmanlık kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır. Şişmanlık kalp ve damar hastalıklarında tek sebep olmasa da kalp ve damarlar yağlanma ile zarar görmektedir. Şişmanlık da yağlanmaya neden olduğu için kalbi ve damarları yormaktadır.
– Şişmanlık kanser de dahil pek çok hastalığa neden olmaktadır. Çünkü kansere neden olan şeyler yağlar aracılığıyla daha kolay vücuda alınmaktadır.
– Şişmanlarda vücuda aşırı yük binmesi sonucunda diz ve belde sorunlar meydana gelir. Diz ve belde kireçlenmeler görülür. Ayrıca da karın içi kasların gevşemesine bağlı olarak da fıtıklar meydana gelir. Bacaklarda varis ve düz tabanlık şişmanlığın sebep olduğu durumlar arasında yer almaktadır.
– Şişman kişilerin ekstremitelerinde osteoartrit ve gut görülme olasılığı çok yüksekir ve ayrıca da şeker hastalığına yakalanma riski de çok yüksektir. Karın kısmı şişman olanlarda glikoz tolerans bozukluğu rastlanmış ve yapılan araştırmalara göre şişmanlarda glikoz kullanımına direnç görülmüştür. Şişmanların periferik dokularında glikoz kullanımına karşı direnç vardır. Yeterli insülin sağlanmaktadır. Ancak vücut glikozu kullanmakta sorun yaşamaktadır.
– Şişmanlık hatalı ve aşırı beslenmeden oluşur. Bu nedenle vücutta fazla miktarda yağ birikir.

Cevapla