ŞİŞMANLIK OLUŞUMUNA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Şişmanlığın oluşumuna neden olan faktörler çoktur aslında ama biz en önemli birkaç tanesini sizler için hazırladık. Şişmanlığın oluşma nedenleri arasında yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik yapı gibi faktörler bulunmaktadır.
Yaş: Şişmanlık genelde gençlerde görülmez ve orta yaş hastalığı olarak bilinir. Sosyoekonomik yapıya paralel olarak her yaş grubu insanda meydana gelse de genelde 3 kritik dönem şişmanlığa davetiye çıkarmaktadır. Gebeliğin son 3 ay ile doğumdan 2 yaşa kadar olan süreç şişmanlık için kriter dönemlerden ikisidir. Ergenlik dönemi de şişmanlık için kritik dönemlerden üçüncüsüdür.
Cinsiyet: Genelde her iki cins şişmanlasa da kadınlar şişmanlama konusunda daha çok risk altındadırlar. Erkekler bu konuda daha şanslıdırlar. Menopoz ve gebelikte kadınların kilo alma olasılığı çok daha fazladır.
Sosyoekonomik yapı: Şişmanlık zengin toplumlarda daha çok görülmektedir. Satın alma gücünün artması doğal olarak daha fazla şey yeme imkanına sahip olmaya ve daha çabuk şişmanlamaya neden olmaktadır.
Genetik: Genetiğin şişmanlama üzerinde etkisi bulunmaktadır.
Hormonal etkenler: Tiroit bezinin yetersizliği ile menopoz ve gebelik gibi süreçlerde hormonal yetersizlik meydana gelmektedir. Bu dönemlerde şişmanlama kaçınılmazdır. Çocuklarda ise büyüme hormon eksikliği durumlarında şişmanlama meydana gelmektedir.
Beslenme davranışı ve fiziksel aktivite de şişmanlığın nedenleri arasındadır.

Cevapla