ŞİŞMANLIĞIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Şişmanlık birden fazla hastalığa neden olmaktadır. Yetişkinlerde şişmanlık durumunun ortaya çıkması için aşırı yağ birikimi olması gerekmektedir. Yetişkin erkeklerin vücut ağırlığın % 14’ü yağdır. Kadınların ise % 26’sı yağdır. Bu oranlara bakarak bile kadınların şişmanlama konusunda daha şanssız olduğunu söyleyebiliriz.
Birikim sonucunda meydana gelen şişmanlama organların üzerine fazlaca yük bindirmektedir ve çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. İşte o hastalıklar..
– Şişmanlık hipertansiyonu arttırır. Vücut ağırlığı ile kan basıncı doğru orantılıdır. Tansiyon da kan basıncının artması durumudur. Vücut ağırlığı arttıkça kan basıncı da artmaktadır. Doğal olarak da şişmanlarda yüksek tansiyon görülmektedir. Kan basıncı kalbin çalışma yükünü arttırır. O nedenle de bu yük kalp hastalığına zemin hazırlar.
– Şişmanlarda safra kesesi taşı görülür ve cilt sorunları meydana gelir. Biriken yağ dokuları kirlenme nedeniyle kıl diplerini tıkar ve bu da deri enfeksiyonlarına yol açar.
– Şişmanlık ortalamada yaşam sürelerini kısaltır. Bir erkek 40 yaşının üzerindeyse ve ideal kilosunun 10 ila 15 kilo üzerinde kiloya sahipse yaşam süresinin dörtte biri yani % 25’i kadarı azalmaktadır.
– Şişman kişinin refleksleri azalır. Hareketleri yavaşlar. Bu nedenle sakarlık meydana gelir.
– Şeker hastalığı riski artar ve diyabet hastalarının % 60’ı şişman gruptandır.

Cevapla