SİGARA BIRAKIRKEN KİLO ALMAMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Sigarayı bırakmak isteyen insanların en büyük kaygılarından biri de sigarayı bıraktıktan sonra kilo alacak olmalıdır. Aslında sigara ile kilo arasında hiçbir ilişki bulunmamaktadır. Sigara içildiği zamanlarda kişiler ağızlarını genelde sigara ile oyaladığı için birşeyler atıştırma gereği duymazlar. Aslında atıştırma ihtiyaçlarını sigara ile bastırırlar. Bu da onlara sigaranın kilo verdirdiğini düşündürür. Aslında bir ilgisi yoktur. Sigara ile kilo arasında ilişki olsaydı sigara içtiği halde kilolu insanlara rastlamazdık. Ancak sigara içenlerin yarısı zayıfsa yarısı da aşırı derecede şişmandırlar. Bunu çoğumuz çevremizi gözlemleyerek bile farkedebiliriz.
Sigara içen kişilerin bırakmaya karar verdikten sonra bir diyetisyene gitmesi gerekmektedir. Uzun süreli sigara kullanımında yeme alışkanlıkları zaten bozulduğu için bunu ancak bir diyetisyen düzeltebilmektedir. Metabolizmayı nikotinin hızlandırdığı bilinmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra metabolizmanın yavaşlayacağı ve kilo alımına yol açacağı zaten ortadadır ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta nikotinin burada beslenme ile aynı vazifeyi görmesidir aslında. Nasıl ki sık aralıklarla yemek yiyen insanların metabolizmaları hızlı çalışır ve kilo verirler, aynı şekilde aşırı derecede nikotin alan insanların da metabolizmaları hızlı çalışır ve onlar da kilo verirler. Sigara içen insanların yaptığı tek şey sağlıklı gıda ile nikotinin yerini değiştirmektir. Bu kişiler sigara içmeyip kendilerini yemeğe verselerdi ve düzgün bir beslenme alışkanlıklarını korusalardı muhtemelen kilo sorunu olmayacaktı.
Spor yapan insanların sigarayı bırakırken kilo alma riski taşımadıkları gözlemlenmiştir. Sigarayı bırakanlar şeker ihtiyacı belirir. Bu da kişileri tatlıya düşkün hale getirebilir. Şeker ihtiyacı meyvelerden karşılanırsa sıkıntı kalmaz. Tatlıyı kim yerse yesin kilo alacaktır. Bunun sigara bırakmak ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Az ama sık atıştırırken sağlıklı şeyler yerseniz sigara bıraksanız bile kilo almazsınız. Tıpkı sağlıklı atıştıran insanların kilo almayacak olması gibi.. Sigarayı bırakan kişiler formlarına dikkat eden diğer kişiler gibi beslendiklerinde kilo almayacaklardır.

Cevapla