SICAK HAVALAR BEBEKLERİ İSHAL YAPIYOR

Yapılan araştırmalar sıcak havaların çocuklarda ishale neden olduğunu ortaya çıkardı. Havaların ısınması ile çocukların bir takım belirtiler göstermeye başladığı görülmektedir. Havale, güneş çarpması, isilik, sıvı kaybı ve ishal bu belirtiler arasındadır. Yazın değişen hava sıcaklıklarına özellikle de yenidoğan bebekler hemen adapte olamazlar. O nedenle bebeklerin vücutlarında bazı tepkimeler görülür.
Sıcak havalarda ishal görülme olaylarının artma nedenlerinden en büyüğü yiyeceklerin daha çabuk bozulmasıdır. Beslenme alışkanlıkların bu süreçte değiştirilmesi gerekmektedir. İshal eğer bir günden fazla sürdüyse o zaman acilen doktora götürülmelidir. 1 günde 3den fazla ise bebekler doktor kontrolüne götürülmelidir.
Dünya üzerinde her yıl 5 yaşın altında milyonlarca çocuk ishal yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu çocukların sayısının 2.2 milyona yakın olduğu belirtiliyor. İshale bağlı ölümler genelde su ve mineral kaybı nedeniyle meydana gelmektedir ve beslenme durumu iyi olmayan çocuklarda görülmektedir. İshal olan çocuklarda karın ağrısı ve kusma da görülebilir. Aynı zamanda da ateş görülür. Bu belirtiler varsa acil uzmana götürülmelidir.
Yaz boyunca uzun süre bekletilen besinler de ishale neden olmaktadırlar. Uygun şekillerde hazırlanmamış konserveler ve iyi pişmemiş besinler de mikrop barındırırlar ve bunların hepsi ishale neden olur. Çocuklarda bağırsak enfeksiyonları, gıda zehirlenmeleri ve diş çıkarma gibi durumlar ishale neden olur. Ayrıca gıdalara karşı hassasiyet, gereğinden fazla meyve suyu tüketimi de ishale neden olmaktadır. Antibiyotik tedavileri ile üst solunum yolları da ishale yol açmaktadır.

Cevapla