METABOLİZMA NEDİR, NE İŞE YARAR?

Metabolizma bilindiği üzere bir süreçtir. İnsanların vücutlarında meydana gelen kimyasal değişimleri içine alan sürece metabolizma denir. Metabolizma ikiye ayrılır: Yapım metabolizması ve yıkım metabolizması
Yapım metabolizmasına tıp dilinde anabolizma denmektedir. Yediğimiz besinlerden doku alırız. Bunların yapım işlemlerini içerir yapım metabolizması.. Yıkım metabolizmasına da tıp dilinde katabolizma denmektedir. Bu işlem de dokuların yıkımını gerçekleştirir. Adını da buradan alır. Her bireyin sahip olduğu metabolik hız farklıdır. Buna bazal metabolizma hızı denmektedir ve bu hız kişiden kişiye değişir.
İnsan vücudunda bazı metabolik olaylar vardır. Bunlar solunum, dolaşım, mide bağırsak faaliyetleri gibi.. Bunların sürdürülebilmesi için de çeşitli organların fonksiyonlarını devam ettirmesi gerekmektedir. Böbrek, karaciğer ya da endokrin bezleri gibi.. İşte bu metabolik olaylar ile organ faaliyetlerinin devam etmesi için gerekli olan enerjiye metabolizma hızı denmektedir. Kişiler hiç hareket etmese bile bu enerji harcanır. Bazı bireyler hızlı harcarken bazıları da yavaş harcarlar. Metabolizması az çalışan kişiler hiç yemek yemese bile kilo alırlar ve geç kilo verirler.
Kalori sayesinde vücudumuzun iş yapabilme kapasitesi artar. Kalori alınmazsa yürüyemeyiz, konuşamayız, ders çalışamayız vs. vs.. Gıdalar insanların yakıtıdır. Gıdalar ve onlardan alınan enerji olmadan insan vücudu günlük işlevlerini yürütemez. Vücut sıcaklığını sağlayan da metabolik olaylarının işlemesini de kaloriler sağlamaktadır.
Metabolizmayı hızlandırırsanız çabuk kilo verirsiniz. Çok yerseniz vücudunuz bunları yakmak için harekete geçecektir. Bu da metabolizmanızı hızlandıracaktır. Eğer kahvaltı etmezseniz siz uyansanız bile vücudunuz hala uyur pozisyondadır. O nedenle vücudunuzu da uyandırmalı ve sık sık birşeyler yemelisiniz.

Cevapla