KOLESTEROL HAKKINDA GENEL BİLGİ

Kolesterol nedir ve nerelerde bulunur?
Kolesterol hücrelerde ve vücut sıvılarında bulunan ve çeşitli türevleri olan bir maddedir. Safra asitleri, steroid hormonları ile D vitamini bu türlerdir ve ayrıca kolesterol vücutta serbest halde bulunur. Uzun zincirli yağ asitleri ile esterleşmiş halde bulunur. Ayrıca kolesterol lipoproteinlerin bileşiminde de bulunur. Kolesterol yağ asitleridir ve bu asitler doymuş ve doymamış diye ikiye ayrılır. Vücutta kolesterol yiyecekler ile vücutta sentezlenen kolesterolden meydana gelmektedir.
Karaciğer sentezleme konusunda vücudun ustası konumundadur. Karaciğer aynı zamanda vücudun kolesterol metabolizmasını denetler ve diyetle alınan kolesterole göre sentezi azaltır ya da vücutta bulunan kolesterolü safra asitlerine çevirir. Yiyecekle alınan kolesterol bağırsaklar esterazlar tarafından parçalanır. Bağırsaktaki yağlar kolesterolün emilimine yardımcı olurlar. Diyet ile alınan kolesterol ile bağırsaklara dökülen kolesterol arasında bir denge söz konusudur. Kolesteroller kanda durağan halde bulunurlar ve lipoproteinler aracılığıyla taşınırlar. Bunlar yüksek, düşük ya da çok düşüktür. Bunlar High dansiteli yani HDL, low dansiteli yani LDL ve very low dansiteli yani VLDL olarak üçe ayrılır.
Kolesterol birikerek normal kan dolaşımını engellerse damar sertliği meydana gelir. Yüksek kolesterol kanda lipoprotein oranının artmasına neden olur. Bu da kolesterolün karaciğere taşınarak safrayı yıkmasına neden olur.
Kolesterol açısından beslenmeye dikkat edilmelidir. Düşük yağ oranına sahip gıdalar tüketilmelidir.

Cevapla