KIŞIN DOĞAN BEBEKLER YAZIN DOĞANLARA GÖRE DAHA HAREKETLİ

İsrailli bilim adamlarının bir araştırmasına göre kışın doğan bebekler yazın doğanlara göre daha hareketli ve daha çabuk emeklemeye başlıyorlar. Yaz bebeklerinin aslında kış bebeklerine göre daha enerjik olması beklenir ancak durum hiç de böyle değildir. Kışın zor ve çetin geçen bir mevsim olsa da kışın doğanlar çok daha hareketliler.
Bilim adamları tam 47 sağlıklı bebek üzerinde araştırma yaptılar. Bu bebekler 2 gruba ayrıldı. 16 bebek Haziran ve Kasım ayları arasında doğanlardan seçildi. 2. gruptaki bebekler ise Aralık ve Mayıs ayı arasında doğanlardan seçildi. Bu bebekler evlerde gözlemlendi. Ebeveynler de bebeklerinin gelişimleri hakkında önemli bilgiler verdiler.
Kışın doğan bebeklerin yazın ya da sonbaharda doğanlara göre daha hızlı emeklemeye başladığı ortaya çıktı. Kış bebekleri diğerlerine göre 5 hafta daha önceden emeklemeye başlıyorlar.
Kışın doğan bebekler 30. haftada emeklemeye başlarken, yazın doğan bebeklerin 35. haftada emeklemeye başladığı ortaya çıktı. Aslında bunda biraz da kış aylarında doğan bebeklerin emekleme döneminin yaza gelmesinin de payı bulunmaktadır. Yaz bebekleri de biraz daha geç emekliyorlar emekleme sürecini yaza denk getirmek için. Yani kış bebekleri bir adım önde gidiyor.
Viyana Üniversites’nde yapılan bir araştırmaya göre de kışın doğan erkek bebeklerin solak olma ihtimali yazın doğanlara göre çok daha yüksek. 13.000 yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre kadınların % 7.5’i solaktır. Erkeklerin ise % 8.8’i solaktır. Ekim ile Şubat aylarında doğan erkeklerin % 8.2’si solaktır. Buna karşın da Kasım ile Ocak ayları doğan erkeklerin ise % 10.5’i solaktır. Yani kışın solak erkek doğumu daha fazla meydana gelmektedir.

Cevapla