KARBONHİDRATLARIN VÜCUDUMUZDAKİ GÖREVLERİ NELERDİR?

Basit şekerler kan şekerini hızla yükseltirler. Bunlar yerine lif miktaru yüksek olan gıdalar tüketilmelidir. Sağlık açısından daha iyi olan kompleks karbonhidratlar seçilirse gün içerisinde daha fazla tok kalır ve daha kolay yağ yakarsınız. Beyaz pirince göre kepekli pirinç daha sağlıklı bir karbonhidrattır. Ayrıca bulgur, kinoa, kara buğday ile yulaf da faydalı karbonhidratlar açısından doğru tercihlerdir. Beyaz un yerine de tam buğday ile çavdara ekmeği tercih edilmelidir.
Karbonhidratlar vücudumuzda ne işe yararlar?
– Vücudumuz harcadığı kaloriyi karbonhidratlardan alırlar. Tüm dokuların kaloriye ihtiyacı vardır. Beyin dokusu da enerji için karbonhidratları kullanırlar. Beyin sadece glikoz kullanır. O nedenle her gün yeteri miktarda karbonhidrat alınmalıdır.
– Ağır fiziksel hareketler yapabilmenin tek yolu karbonhidrat alımından geçer. Yeteri kadar karbonhidrat almayan bir kişi fiziksel enerjiye sahip olamadığından ağır fiziksel hareketler yapamayacaktır. Ağır işlerde çalışanlar ve profesyonel sporcular ihtiyaç duydukları enerjinin en az % 60’ını karbonhidratlardan alırlar.
– Karbonhidratlar az alınırsa vücutta aseton gibi normalden fazla ketonlar meydana gelir. Ayrıca da asetoasetik asit gibi asitler meydana gelir. Bu moleküller vücut sıvılarında asiditeyi arttırır ki bu da kandaki alkalitenin azalmasına neden olur. Kanın alkalitesi azalırsa kişiler komaya girer. Bu duruma tıp dilinde ketozis denir ve düşük karbonhidratlı diyetler nedeniyle bu durum ortaya çıkar. Bu tür diyetlerden sağlığınız için kaçınmalısınız.
– Su ve elektrolitleri vücutta tutar, sodyumun bağırsaklardan emilmesine yardımcı olur, kas kuvvetini arttırır.

Cevapla