K VİTAMİNİN ÖZELLİKLERİ

K vitamini bilindiği üzere hayvansal ve bitkisel gıdalarda çokca bulunan bir vitamin türüdür. K vitamini en çok ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ayrıca otlarda, kuru baklagillerde ve kahve ile çayda bulunur. Balıklarda da K vitamini bulunmaktadır. K vitamini karaciğerde protrombinin yapımı görevini üstlenir ve bu sayede kanın pıhtılaşmasını sağlar. Çünkü protrombin kanın pıhtılaşmasını sağlar.
K vitamini doğada pek çok yerde bulunduğu için K vitamini eksikliğine pek rastlanmaz. Aşırı kanama, doğum ve ameliyat ile yaralanmalar meydana geldiyse K vitamini eksikliği görülmektedir. Fazla antibiyotik kullananlarda ve sulfamidli ilaçlar kullananlarda görülür. Bu ilaçlar bağırsak florasını değiştirmektedir. O nedenle de K vitamini eksikliğine neden olur.
K vitaminine bebekler günde 5 ila 10 mcg ihtiyaç duyarlar. Yeni doğan bebeklede ise K vitamini eksikliği hemen karşılanmalıdır. Çünkü yeni doğan bebeklerin bağırsak florası henüz gelişmediğinden K vitamininin eksikliğinin hemne karşılanması gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği kanda pıhtılaşma etmenlerinin yetersiz olmasına neden olur.
Günlük K vitamini ihtiyacı erkekler için 120 mcg iken kadınlarda ise 90 mcg’dir. Bu oran gebelikte de aynı kalmakta ve emzirme döneminde de 90 mcg olarak kalmaktadır.

Cevapla