JİNEKOLOJİK TARAMALAR İHMAL EDİLMEMELİDİR

Kadınlar düzenli olarak jinekoloğa gitmeli ve jinekolojik taramalardan geçmelidirler.
Jinekolojik kanserler 3’e ayrılır. Bunlar rahim ağzı denen serviks kanseri, rahim kanseri denen endometriyum kanseri ve yumurtalık kanseri denen over kanseridir. Rahim ağzı kanserleri ile mücadelenin tek yolu düzenli taramalar yaptırmaktan geçer. Bu kanser tipi tarama ile tespit ediliyor ve tarama sayesinde önlenebiliyor. Kolposkopik inceleme bu durumun değerlendirilmesinde önemli yer tutmaktadır. Bu işlem alanında uzman hekimlerce yapılmalıdır.
Yumurtalık ve meme kanserleri de ailesel yatkınlığı olan kişilerde görülmektedir. Son 20 yıldır yapılan çalışmalarda ailesel yatkınlığın bu hastalıklar için önemli olduğunu göstermiştir. Meme kanserlerinin % 5 ila 10’u, yumurtalık kanserlerinin ise % 20’si tamamen ailesel faktörlere dayanmaktadır. Genetik unsur burada da devreye girmektedir. BRCA – 1 ve BRCA – 2 adı verilen genlerde meydana gelen mutasyonlar nedeniyle bu durumlar görülmektedir. Farklı mutasyon tipleri bu hastalıklara neden olmaktadır. Bu mutasyonları taşıyan kadınlar 70 yaşına gelene kadar risk altındalar. Bu durum bir araştırma ile kanıtlandı. Yapılan araştırmalar BRCA -1 mutasyonu taşıyan kadınların % 63’ünde yumurtalık kanseri olma riski olduğunu ortaya çıkardı. Yine aynı gen mutasyonuna sahip kadınların % 85’inde de meme kanseri olma riski olduğu ortaya çıktı. BRCA – 2 mutasyonu taşıyan kadınların ise % 27’sinde yumurtalık kanseri olma riski bulunurken, % 84’ünde de meme kanserine yakalanma riski bulundu. Yani bu 2 genin mutasyonları kanser riskini arttırmaktadır.
Bu mutasyonu taşıyan kadınlar doğum kontrol hapları kullanmalıdır. Bu haplar bu riski azaltmaktadır. Cerrahi yöntemler ile kesin koruyucu tedavi sağlanabilir.

Cevapla