HAZIR MAMALAR GÜVENİLİR Mİ?

Bebeğin katı mamaya geçmesinden sonra bebeğin yavaş yavaş hazır mamalara alışması gerekmektedir. Bu süreç gayet güzel işlese de hazır mamalar ile ilgili kafanızda soru işaretleri olabilir. Etrafta bir yığın bu konuyla ilgili bilgi kirliliği bulunmaktadır. Biz bu konudaki sorunlara tek tek açıklama getirmeyi amaçlıyoruz.
Gündeme damga vuran GDO tartışmaları halkın kararsızlığını ve tedirginliğini arttırmış durumdadır. Bebekler için seçim yapma zamanı geldiğinde etiket üzerindeki bilgiler okunarak kendimizce ürün hakkında fikir yürütmeye çalışıyoruz. Etiketlerdeki bilgiler tam tamına doğru olabileceği gibi eksik ya da yanlış da olabilir.
Mama seçerken dikkat etmemiz gereken şeylerden bir tanesi demir takviyeli mamalardır. Bu mamalar tercih edilmelidir. Demir büyüme ve gelişmeyi hızlandırır. Ayrıca bilişsel sağlık açısından da çok önemlidir. Anne sütünü az alan bebeklerde meydana gelen demir eksikliğini yine demir eksikliği içeren mamalar ile takviye edebilirsiniz.
Bebeğinize ayrıca D vitamini içeren mamalar almalısınız. Bunların dışında da demi ve D vitamini oranlarına bakmalısınız. En yüksek değer hangi marka ve üründeyse onu tercih etmelisiniz. Bebeğinize mama almadan önce de eczacınıza ya da doktorunuza danışmalısınız. Bilinmedik markaları almamalısınız.
Bebek maması zorunlu olmadıkça yedirilmemelidir. Anne sütü yetmezse ve ayrıca fenilketonüri, galaktozemi gibi bazı metabolik rahatsızlıklar görülürse mamaya o zaman başlanmalıdır. Bir doktora danışarak bebeğe mama verilmeye başlanmalıdır.
Bebekler ortalama 0-6 ay arasında her ay 800 gram kilo alması gerekmektedir. 6-12 ay arasında ise her ay 500 gram kilo alması beklenir. Çocuklar yeterli boy ve kilo artışı gösteriyorsa ek mamaya gerek yoktur.

Cevapla