HAZIR MAMA ETİKETLERİNDE YAZAN DEĞERLER DOĞRU MU?

Mama etiketleri ne kadar güvenilir?
Anneler alışveriş yaparken en çok kaygılandığı konuların başında mamanın ne kadar güvenilir olduğudur. Mamalar güvenilir mi değil mi diye düşünürken yaşadığımız endişe ve kaygı bizi ‘Ya etiketler de doğru değilse’ye kadar götürür. Bu fikirleri paranoyakça ya da aşırı uç noktalarda yaşanan endişeli bir hal olarak görebilirsiniz. Aşırı olabilir ama endişeler de yersiz değildir. O kadar çok işler dönüyor ki gerçekten neyin güvenilir olduğunu kestirmek neredeyse imkansız hale geldi. Ruhsatsız çalışan iş yerleri, rüşvetle alınan belgeler vs vs…
Kendimiz için yaşanan kaygılara bebeğiniz olduktan sonra bebeğinizin kaygıları da eklenmektedir. Satılan gıdalar bebeğinizin günlük ihtiyacını karşılasa bile ne kadar güvenilir olacağı fikri kafanızın içinde dönüp dururken bebeğinize her mama almaya gittiğinizde mutsuz olacaksınız. Peki tablo buyken bundan kaçış yolu hiç mi yok? Eğer bilinçli bir tüketiciyseniz ve besinlerin içerisindeki maddelerin ne işe yaradığını biliyorsanız işiniz biraz daha kolay olacaktır. Tabii her konan madde içindekiler kısmında yazıyorsa..
Etiketi okudunuz ve etiketteki oranlar konusunda endişe duydunuz. Bazı çocuk mamalarında mamaların içerdiği vitamin ve mineraller abartıldığından fazla gösterilebilir. Biz bu konuda ne yapabilirz? Kamu kurumlarına baskı yapabilir ve bu ürünlerin laboratuvar analizlerinin yapılmasını sağlayabiliriz. Onların kamuya açıklanmasını sağlayabiliriz. Böylece herkes bu bilgilerden yararlanabilir.

Cevapla