HANGİ KARBONHİDRATLARI BESLENMEMİZE EKLEMELİYİZ

Her gün kalori ihtiyacımız bulunmaktadır. Metabolizmanın çalışması için gerekli olan kalori miktarı her gün alınmalıdır. Aksi halde metabolizma zayıflayacaktır ve kilo verimi duracaktır.
Kalori 3 besin sayesinde alınır. Bunlar karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır.
Günde almamız gereken kalorinin % 55 ila 60’ını karbonhidratlardan almamız gerekmektedir. Bunlar tabii ki de faydalı karbonhidratlar olmalıdır. Almamız gereken kalorinin % 10 ila 5’ini proteinlerden almalıyız. % 25 ila 30’unu ise yağlardan almalıyız.
Karbonhidratlar vücuda kalori veren ve vücudun hareketlenmesini sağlayan besin öğelerinden biri olmakla birlikte besinler içerisinde en çok yer alan da öğelerden biridir. Normal beslenen bir yetişkin günlük ihtiyaç duyduğu kalorilerin % 55 ila 60’ını karbonhidratlardan alır. 1 gram karbonhidrat 4 kalorilik bir enerji sağlamaktadır. Günlük diyette bile 100-125 gram karbonhidrat bulunmalıdır ki kişilerin metabolizması çalışsın ve yağ yakım hızı artsın. 100 ila 125 gram arasındaki karbonhidrat da 400-500 kaloriye eşdeğerdir. Yani bir tabak yemek kadar.
İnsanlar ve hayvanlar karbonhidratları vücutlarında depolarlar. Deponun dolu olması sporcuların ve hayvanların performansları açısından önemlidir. Depolar en çok karaciğerde, adalede ve diğer dokularda bulunur ve diyetlerde de yeteri kadar karbonhidrat sağlarlar. Diyette karbonhidratı yeterli almazsanız glikojen deposu boşalır. Böylece vücudunuz enerji kaynağı olarak kaslarınızı kullanmaya başlar.
Faydalı karbonhidratlar şunlardır:
– Sebze ve meyve ile buğday ve arpa
– Darı ve darıdan yapılan ekmek, bisküvi ve makarna gibi gıdalar
– Patates, pirinç ve bulgur

Cevapla