GÜVENİLİR MAMA NASIL HAZIRLANIR

Güvenli mama nasıl hazırlanır ve nasıl saklanır?
Herşey çok karıştı değil mi? Kimyasal maddeler, toksin içeren maddeler derken ne yediğimizi ne de içtiğimizi bilir olduk. Kendi yediklerimizden bile ednişe ederken bebeğinizin ne yediğinden endişe etmeniz gayet normal aslında. Her bakkalda markette gıda boyalı, katkı maddeli gıda ürünleri ile dolu. Siz bebeğinize özen gösterirken bebeğiniz biraz büyüdüğünde çevreden gördüğü ve özendiği gıdaları almaya başlıyor. Bunlar da genelde cipsler ve bisküvi türü gıdalar oluyor. Eğer çocuğunuzu bebeklikten beri evde hazırlanan gıdalar ile beslerseniz çocuğunuz ileride daha sağlıklı bir birey olarak toplum içerisinde yer alacaktır. Çocuğunuza bebeklikten itibaren bir alışkanlık kazandırmalısınız. Onun için de temelini bebeklikten atmalısınız.
Bebeğinize ideal mama hazırlamak için öncelikli olarak oranları bilmeniz gerekmektedir. Bebeğinize 1-2 saatte bir 30 cc mama vermelisiniz. Bebek büyüdükçe ve haftası arttıkça bu oranı 2-3 saatte bire çıkarmalısınız. Ayrıca vereceğiniz miktar da 90-180 cc arasında olmalıdır. Bu oranlar bebekten bebeğe değişse de birbirine yakındır.
Mama hazırlarken üzerlerindeki talimatlara harfiyen uymak gerekmektedir. Her bir ölçek için 30 cc su kullanmanız gerekmektedir ki 3 ölçek mamanın hazır hali yaklaşık olarak 100 cc oranına denk gelsin. Mamalar termosta ya da buzdolabında bekleyebiliyor. Ancak 4 saati geçirmemeniz gerekmektedir. Biberon içerisinde kalan mamalar da 1 saat içinde tüketilmelidir. Mama hazırlarken temiz içme suyu ile hazırlanmalıdır. Bu su kaynatılmalıdır. Soğuyan suya eklenmelidir. Su soğurken 40 derecenin altına düşmemesine dikkat edilir.

Cevapla