EMZİK KULLANIMI DİŞ YAPISINI BOZUYOR

Ordu Üniversitesi’nden yapılan bir açıklama göre bebeklerde uzun süreli emzik kullanımı diş yapısının bozulmasına neden oluyor. Diş Hekimliği Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre emzik ve biberon kullanımı çok uzadığı zaman dişlerin yapısı bozuluyor ve görüntüsü de kötü oluyor. Bu nedenle emzik ve biberon kullanımına erken yaşta ara vermek gerekiyor.
Çocukların diş sağlığı konusunda anne ve babalara görevler düşüyor ancak anne babaların da diş sağlığı konusunda yeterli bilgide olması gerekiyor. Anne baba ne kadar diş sağlığının öneminin farkındaysa bebekler ve çocuklar da o kadar farkında oluyor. Bebeklerin ellerini emme alışkanlığı, emzik ve biberon kullanma alışkanlığı ya da diş çıkartırken dişleri kaşıma alışkanlığı diş yapısını bozmaktadır. İdeal olarak 3 yaşına kadar bunlar yapılabilir. Ancak 3 yaşından sonra bunlar sınırlandırılmalıdır.
Bu tip malzemelerin yaş ilerlediği halde hala kullanılması dişlerin ön kısmında açılmalara neden olmaktadır. Ya da dişler üst üste binmektedir. Özellikle dişlerin çıkış döneminde bu tip şeylerde ağız içerisine müdahale edilmemelidir. İlerleyen yaşlarda diş aralarına diller girerek bazı yutkunma problemlerine neden olmaktadır.
Erken yaşlarda biberon ya da emzik kullanımı terkedilmediği zaman ciddi sorunlar görülmektedir. Ortodonti açısından bir bebek emzik ve biberon kullanımını 3 yaşında bırakmalıdır. Aşırı tüketilen kabuklu yiyecekler ve sakızlar da diş yapısını bozmaktadır. Dudak ısırma ve tırnak yeme alışkanlığı da diş şekillerinin bozulmasına neden olmaktadır.

Cevapla