ELMA DİYETLERİN BAŞ TACI

Elma diyet listelerinin vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Diyet listelerinin olmazsa olmazıdır. Elma gerek kalorisinin düşüklüğü nedeniyle gerekse de tokluk hissi yaratması nedeniyle diyet yapanlarca sıklıkla tercih edilmektedir. Üstelik tatlı bir besin kaynağı olduğu için de tatlı ihtiyacını karşılamaktadır.
Elma neden diyet yapanlarca sıklıkla tercih edilir? Elma hangi özelliği ile diyet listelerinin eb başına oturmaya hak kazanmıştır?
Elma herşeyden önce en besleyici meyvelerin başında gelir. Besleyici olduğu kadar kalorisi de son derece düşüktür. Doyurma hissine bakıldığında kalorisi sıfır bile denebilir. Çok iyi doyurduğu halde sadece 100 gramı 54 kaloridir. Elmanın yol açtığı tokluk hissine ulaşmanız için en azından bir tabak yemek yemeniz gerekecektir. O da en aşağı 400 kaloridir.
Elma tok tuttuğu için fazla acıkanlarca da diyet yapmasalar bile tercih edilen bir meyvedir. Elma üzerine dökülen tarçın hem mükemmel bir damak tadı yaratacaktır hem de tarçın ile daha etkin bir hale gelecektir. Elma çayı yapıp üzerine tarçın da koyabilirsiniz.
Elma birçok hastalığın riskini azaltır ve kabuklarıyla tüketilirse bağırsakları çalıştırır. Böylece diyet yaptığınız halde kabızlık çekmezsiniz. Elma C ve E vitaminlerine sahiptir. Bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve ısırarak yerseniz dişlerinizi de temizleyecektir.
Sabah aç karnına yendiği zaman elma mideyi temizler ve ayrıca da vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Spor yapanlara enerji vererek cilde parlaklık ve güzellik katar.

Cevapla