E VİTAMİNİN ÖZELLİKLERİ

E vitamini en değerli vitamin türlerinden biridir. E vitamini yağda eriyen ancak suda erimeyen vitaminler arasında yer alır. En zengin kaynakları ise yeşil yapraklı bitkilerdir. Yağlı tohumlarda ve bunlardan elde edilen yağlarda bulunur. Ayrıca da fındık ila ceviz gibi sert kabuklu meyvelerde ve tahıl tanelerinde bulunur. Kuru baklagillerde, ette ve yumurtada bulunur. Balıkta da yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır.
Tohumların embriyosu denen özlerinde E vitamini bulunur. Örneğin buğdayın içerisinde yer alan rüşeymde bulunur. E vitamini aslında insanın vücudunun özünde de yer alır. Vücudun bütün dokularında bulunur. Kaslarda ve kalplerde bulunan E vitamini testislerde ve adrenalda de bulunur. Buralarda bulunma olasılığı diğer dokularda bulunma olasılığından yüksektir.
E vitaminin emilimi için yapılan diyet yağ ağırlıklı olmalıdır. Ayrıca da E vitaminin safra salgılaması gerekmektedir. Safra yetersizliği varsa E vitamini emilimi de güçleşeceği için safra önemli bir faktördür. E vitamini antioksidan özellik taşır. Bu sayede kolay oksitlenen çeşitli bileşiklerin oksidasyonunu önler ve mide ile bağırsak hücrelerinde de bu işlevi görür. Karaciğer hücrelerinde de A vitaminin oksidasyonunu önler E vitamini. E vitaminin organizmada etkisi fazladır. Karaciğerde depo edilir. Doymamış yağ asitlerinin oksidasyonunu da önler.
Günde erkekler 15 mg ve kadınlar da 15 mg alsalar yeterlidir. Gebelikte de bu oran aynıdır. Ancak emzirme döneminde bu vitaminin alınımı 19 mg’a kadar yükseltilmelidir.

Cevapla