D VİTAMİNİN ÖZELLİKLERİ

D vitamini özellikle de diyet yapanlarca düzenli olarak alınması gereken vitamin türlerinden biridir. D vitamini vücudun kalsiyum metabolizmasını düzenlerken aynı zamanda da karaciğer ve böbreklerin de aktif olarak gelişmesini sağlar.
D vitamini güneş ışınlarından alınabilmektedir. Ancak bunun için sabah ve akşam üstü güneşi ile güneşlenmek gerekmektedir. Akşam 4 ila 6 arasında yarım saat güneşlenmek ve sabah 09 ila 11 arasında yarım saat güneşlenmek D vitamini alım açısından yeterlidir.
D vitamini beyaz ırkta daha az bulunmaktadır. Nasıl ki beyaz renk elbise güneş ışığını iter ve siyah elbise de çeker. Aynı mantıkla D vitamini eksikliği beyaz insanlarda çok daha fazla görülmektedir. D vitamini eksikliği iskelet sistemine zarar verir. Raşitizm ve osteomalasia gibi hastalıklar görülür. Bu hastalıklarda kemikler yumuşar ve kalsiyum ile fosfor oranında azalmalar görülür. Kalsiyum ve fosfor oranı arasındaki denge önemlidir. Kalsiyum oranı fosfora göre daha çok azalırsa o zaman kemik erime başlar. Sık doğum yapan ve yetersiz beslenen kişilerde görülür. Kapalı ortamlarda ve kapalı kıyafetler altında kalan kadınlarda D vitamini eksikliği görülmektedir. Eve bağımlı insanlarda ve yaşlılarda görülmektedir.
Üç yaşından küçük çocukların günde 400 IU D vitamini alması gerekmektedir. Yetişkinlerde günlük gereksinim ise 10 mcg’dir.
Ülkemiz her an 4 mevsimi yaşayan bir yer olsa da bazı kesimler kış mevsimini daha çok yaşamaktadırlar. O nedenle kendinizi eve kapamamalı ve dışarıya çıkarak güneşten yararlanmalısınız. Kollarınızı dirseklere kadar açıp ayaklarınızı da dizlerine kadar açarak güneşe uzatmalısınız. Yüzünüzü güneşe dönmeli ve gözlerinizi kapatarak güneşlenmelisiniz. Güneş banyosu gözlere de iyi gelmektedir.

Cevapla