BİZİ MODERN HAYAT ŞİŞMANLATTI

Yapılan araştırmalar insanları modern hayatın şişmanlattığını ortaya çıkardı. Şişmanlığın nedenleri nelerdir, şişmanlık neden olur diye düşüneduralım. Uzmanlar şişmanlığın nedeni konusuna son noktayı koydular. Şişmanlığın ana nedeni modern hayat. Modern hayatla beraber doğadan ve herşeyden öte kendi doğamızdan kopmuş durumdayız. Bu kopuş da bizleri inanılmaz derecede tembelleştirdi ve şişmanlattı. Bu evrensel döngü içerisinde doğal bir durum aslında. Doğadan ne kadar koparsak kendi doğamıza da o kadar yabancılaştık. Şişmanlık ve obezite gibi sorunların insanlığı bulması kaçınılmazdı zaten.
İlkel çağlarda insanlar saatte 5 km hızla yürürlermiş. Günün en az 8 saatini yürüyerek geçirirlermiş. Modern hayat bizim lokmamızı doğadan değil de endüstriden kazanmamıza yol açtı. Bunun sonucunda da iş hayatı doğdu ve lokmamızı kazanmak için önce para kazanmaya başladık. Para lokmadan daha değerli değildi ama herşey sanayi devrimi ile beraber para ile dönmeye başlamıştı.
Şimdi modern insan iş hayatında köle haline geldi. Modern toplum adeta ne zaman kalkacağımızı, ne zaman işe gideceğimizi, ne zaman kahvaltı edeceğimizi belirler hale geldi. Herşeyi işimize ya da okulumuza endeksli yaşıyoruz. O nedenle de yapay gıdalar yiyor ve her öğünü geçiştirerek tüketiyoruz. Aslında herşeye ulaşmak kolay oldu. Eskiden lokmamızı avlamamız gerekirken şimdi çok makul fiyatlarla her türlü besin kaynağını bulabiliyoruz. Lokma yemek için emek harcamamamıza gerek kalmadı. Emek harcayanlara para verdik. Onlar da para ile gidip kendi lokmasını aldı.
Tam buğday ekmeği, masallar içeceği ayran ve taze kuruyemişler hep kulaklarda bir kelime oldu artık. Komposto ve hoşafı en son ne zaman içtiniz desek hatırlamazsınız eminiz. Hızla akan zaman alışkanlıklarımızı ve herşeyden önemlisi bize kendi doğamızı unutturdu.

Cevapla