BEBEKLERDE SIVI KAYBI

Kırıkkale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sıvı kaybı birçok insanda sağlığı tehdit eden bir noktalara varmaktadır. Hava sıcaklıklarının artması ile bebeklerde ve yetişkinlerde görülen sıvı kaybının birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Sıvı kaybının bilinçli olarak takip edilmesi ve önlem alınması gerekmektedir.
Özellikle de yenidoğan bebeklerde sıcaklık tehlikeli bir hal almaktadır. Bebeklerin ter kanalları yetişkinler gibi değildir. Bebekler terlediklerinde ter dışarıya kolayca çıkmamaktadır. Bu da bebeklerin isilik gibi döküntülere daha yatkın olmasına neden olmaktadır. En kötü ihtimalle de bebeğin ateşinin yüksselmesine neden olmaktadır.
Bebeklerde deriden buharlaşma yolu ile sıvı dışarıya çkmaktadır. Bebeklerde vücut sıvısının azalması böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Kanda sodyum artışına neden olmaktadır. Bu da sodyum yüksekliğine ve böbreğin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu durum bebeğin hem böbreğini hem de beynini uzun vadede etkilemektedir. Bebekler mevsimine göre giydirilmelidir ve bebekteki sıcaklık düşürülmeye çalışılmalıdır.
Bebekler bu sürede eğer sıvı alımı yavaşsa emzirilerek sıvı takviyesi yapılabilir. Anne sütü bebeğin sıvı miktarını dengelemesini sağlayacaktır. Ayrıca bebeğin yaşı biraz büyükse bebek kefir ve ayran gibi şeyler de içebilir. Böylece idrar sayıları arttırılır. Bebek yenidoğan ise anne sütü alındığı için vücutta yeteri kadar sıvı kaybı gözlemlenmez. Ancak 6 aydan büyükse ve çeşitli şekillerde katı ya da ek gıdaya geçmişse o zaman sıvı ayarının yapılması gerekmektedir.
Ayrıca anneler 3-3.5 litre su içerek anne sütünü arttırabilirler.

Cevapla