BEBEKLERDE İSİLİK, PİŞİK VE EGZAMA TEDAVİSİ

Bebeklerin ciltleri çok hassastır. O nedenle bebekler özellikle yaz aylarında isilik, pişik ya da egzama gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu cilt sorunlarının tedavisi vardır.
Bebeklerin ter bezleri erişkinlere göre daha farklıdır. Bebeklerin ter kanalları daha az çalıştığı için aşırı sıcaklarda bebeklerin tutulmaması gerekmektedir. Yoğun sıcak ve nemli hava bebeklerin hava geçirmesine neden olurken bir yandan da ciltlerinde döküntü meydana getirir. Vücudun her yeri bu döküntülerle dolar. Bebeği kalın giydirmemek ve sık sık duş aldırmak gerekmektedir. Bebeğin serin yerlerde tutulması gerekmektedir.
Bebeklerde görülen konak seboreik de bebeklerin ciltlerinde meydana gelen önemli sorunlardandır. bebeklerin kafaları kepek benzeri kalın sarı bir kabukla dolar. Bu durum hijyen azlığı ile uzaktan yakından alakası oktur. Bebeğin kafa derisi yağlıysa bu durum ortaya çıkmaktadır. Eğer bu kabuklar kırmızı bir hal almadılarsa zararsızdır. Kabuklar parmakla kaldırılmamalıdır. Bu hastalık bebeklerde egzamaya işaret eder. Bu kabukların kendiliğinden dökülmesi gerekmektedir. Bebeklerin kabuklarına bebe yağı ya da krem sürülmelidir.
Bebeği banyoda yıkarken az sabun kullanın. Sabun cilt derisinin kurumasına neden olur. Bebeği ılık su ile yıkayın. Parfümsüz banyo yağı kullanmanız bebeğinizin cildine iyi gelecektir. Banyo köpüğü de cildin doğal yağını almaktadır. Sabunların da antibakteriyel olması gerekmektedir.
Bebeğinizde egzama varsa tırnaklarını kesin. Bu sayede bebek kendini kaşımayacak ve kendine zarar vermeyecektir. Egzama bebeklerin birçok yerinde belirebilir. 2-3 ayllık bebeklerde görülebilir. Katı gıdaya başlayan bebeklerde görülmektedir. Egzamanın nedenleri ise yumurta, buğday ve inek sütü gibi gıdalardır.

Cevapla