BEBEKLERDE DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ

Ağız ve diş sağlığı her yaşta insan için önemli bir durumdur. Ağız ve diş sağlığı yerinde olmayan bir insan hem kişisel rahatsızlıklar yaşar hem de toplumsal açıdan sıkıntılı bir süreç geçirir. Kişilerin ağız ve diş sağlığının yerinde olması kişileri motive ederken, kendine güvenlerini de yerine getirir. En pahalı elbiseyi de giyseniz, en pahalı makyajı yapıp parfüm de sıksanız eğer dişlerinizi fırçalamadıysanız herşeyin havası kısa zamanda sinecektir.
Ağız ve diş sağlığı her yaşta insan için önemlidir. Özellikle de çocuklar bu konuda erken yaşta eğitilmeliler. Çürüksüz ve sağlıklı dişler için bebeklerin doğru beslenmesi gerekmektedir. Doğru beslenmeye doğru diş bakımı da eklenenince ağız ve diş sağlığının olmazsa olmaz kuralları yerine getirilmiş olur.
Çocukların diş sağlığının korunmasına erken yaşlarda başlanması gerekmektedir. Diş gelişimi anne karnında başlar. Ancak tam dişlerin oturması erkenlik çağına kadar sürer. Gayet uzun bir süreç. Önce süt dişleri çıkar ve çocuk 6-7 yaşındayken süt dişleri dökülür ve normal dişler çıkar. Bu süreçte de çocuğun süt dişleri hassas olduğu için özellikle çocukların 6 yaşına kadar olan diş sağlığı konusunda anne ve babaların çocuklarına yardım etmeleri gerekmektedir.
Diş çıkarma uzun bir süreçtir. Ergenlikten sonra 20’lik dişler çıkar ve diş çıkarma durumu tamamlanır. Bir insanın diş çıkarması tam tamına 20 yılını almaktadır. Büyüdükçe çene ve kemik yapısı değişen insanın, tam çene ve diş yapısına ulaşması 20’li yaşlarını almaktadır.
Bebekler henüz süt dişleri ile meyve ve sebze püresi yiyebilmektedirler. Süt, yoğurt, peynir ve kef,r gibi yumuşak gıdaları yerler. Bebeğiniz flor ve fosfor alırsa diş gelişimini daha hızlı tamamlar. Günlük beslenmede kalsiyum eksik edilmezse çocuğun dişleri daha sağlam olmaktadır.
Ayrıca bebeklere mikrop bulaştırma olasılığınızı düşünerek bebekleri dudaklarından öpmeyin.

Cevapla