BEBEĞİNİZE NASIL BİR DİŞ FIRÇASI ALMALISINIZ?

Diş fırçalamak bebeğin 6 ila 8 aylıkken başlaması gereken bir sorumluluktur. Bebekler ilk 6 ayda dişlerini fırçalayamazlar. O nedenle anne ya da baba tarafından ıslak bir tülbent ile dişleri silinerek temizlenir. Bebekler ilk 6 ay anne sütünden başka birşey içmediği için de fırçalanmasının gereği yoktur. Eğer sütü şekerlendiriyorsanız o zaman dişleri muhakkak silmeniz 6 aydan sonra da fırçalamaya başlamanız gerekmektedir. Dişler fırçalanmazsa anında çürüyecektir.
6 aydan sonra ek gıdaya başlayan bebeklerin dişlerinin kesinlikle fırçalanması gerekmektedir. Bu süreç 2.5-3 yaşına kadar devam ettirilmelidir. 6 yaşına kadar çocukların el kasları diş fırçalamak için yeterli oranda gelişmediği için çocuk 6-7 yaşına kadar ebeveyn kontrolünde diş fırçalamalıdır.
Peki dişler nasıl fırça ve macun ile temizlenmelidir?
Diş fırçası seçerken çocuğunuzun ağız büyüklüğüne göre seçmelisiniz. Çocuğunuzun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş macunları çocuğunuz için ideal diş fırçasıdır. Sert fırçalar çocuğunuz için uygun değildir. Süt dişleri normal dişlere göre daha organik bir yapıda olduğu için daha hassastırlar. O nedenle çürümeye ve çizilmeye daha müsaittirler. O yüzden sert fırça kullanmamalısınız. Ayrıca eski bir fırça da çocuğunuza kullanmayın. Dişler günde 3 öğün fırçalanmalıdır. Bebekler 3 yaşına kadar diş macunu kullanmamalıdır. Diş macunu kullanımı 3 yaşında başlamalı ve leblebi büyüklüğünde olmalıdır. Daha fazla macun kullanılmamalıdır.

Cevapla