BEBEĞİ SEVEREK EMZİRMENİN ÖNEMİ

Bebeği severek emzirmenin önemi büyüktür. Bebek anne kucağında hem karnını doyururken hem de huzur ve güven içerisinde olmak ister. Bebekler annelerinin kucağında kendini güvende hissederken annenin ona duyduğu sevgi ve şevkati de hissetmek ister.
Kadın hem çocuğunu beslemeli hem de çocuğuna sevgi ve şevkat göstermelidir. Bir anne sadece görev bilinciyse birşeyler yapmamalıdır. Bebeğine karşı sorumluluklarını yerine getirirken bunu isteyerek yapmalıdır.
Bazı anneler çok içten hareket ederken bazı anneler baştan savma iş yapmaktadırlar. Çocuklarını büyütürken onları sevgisiz bırakan ve onlarla ilgilenmeyen anneler de mevcuttur ne yazık ki..
Bebeğin emzirme dönemi anne ile olan iletişimi güçlendirme, doğumdan sonra annesine bağlanmayı ve güvenmeyi öğrenme dönemidir. Bu süreçte bebekler yalnız bırakılmamalı ve bebeğin her türlü ihtiyacı giderilmeye çalışılmalıdır. Annenin severek çocuk emzirmesi bebek tarafından algılanmakta ve bebek ile annesi arasındaki iletişimi güçlendirmektedir.
Anne bebekle konuşur gibi sesler çıkarmalıdır. Onu sevmeli ve ona yumuşak davranmalıdır. Ayrıca annesi belli bir yüz ifadesi ile takınır ve çocuğa gülen bir yüzle bakarsa bebeğin hafızası gelişir ve annesini kalabalık ortamda bile tanır.
Bebeğin annesi ile teması birçok açıdan faydalıdır. Bebek annesinin kokusunu, sesini ve yüzünü bilir. Duygularını da… O nedenle çocukla iletişime geçerken sağlıklı geçilmelidir. Çocuklar doğmadan önce anne karnındayken annenin kalp ve kokusu ile yaşarlar. Doğduktan sonra da karşı taraftan o kokuyu ve kalbi hissetmek isterler. Bebeğinizi emzirirken hem kokunuz hem de kalp sesiniz ona huzur verir.

Cevapla