BEBEĞİ OLANLARA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Bebeği olan annelere evde uyması gereken güvenlik önlemlerini kaleme aldık. Bebeğiniz yavaş yavaş emeklemeye başladığı ve yürümeye başladığı günlerde keşif duygusu oluşmaya başlayacaktır. Bu nedenle her an her yerde gezinebilir. Siz bu süreçte evde bulunan nesnelerden endişe duyarsınız ve çocuğunuzun kafasını bir yerlere vuracağından ya da kendine zarar vereceğinden korku duyarsınız. Korkmaya gerek yok. Alınacak birkaç basit güvenlik önlemi ile içiniz rahat ve çocuğunuzda güvende olacaktır.
– Kitaplık ve gardroplar duvara sabitlenmelidir. Olası bir deprem ya da bebeğinizin buralara tırmanma riskine karşı bunu yaptırmalısınız.
– Bebek karyolasının yükseklik ayarı onun güvenliğine uygun uzunlukta tutulmalıdır. Karyola ile korkuluk arasında 6 cm mesafe olmalıdır. Kol ve bacaklar bu sayede arada sıkışmaz ve uzunluk yükseleceği için çocuğun aşağıya doğru eğilme ihtimali azalacaktır.
– Lastikli yatak çarşafları hem daha iyidir hem de daha güvenilirdir. Diğer çarşaflar sürekli bozulacak ve düzeltmek zorunda kalacaksınız. Oysa lastikli çarşaflar hem düzeltmek zorunda kalmamanızı sağlayacak hem de çocuğun bu çarşafa dolanmasının önüne geçecektir.
– Merdivenli evlerde güvenlik kapısı muhakkak olmalıdır. Çocuğun tek başına tırmanmaması için bu gereklidir. Ayrıca kapı deliği gibi yerlere karşı da önlem alınız. Koruyucu kapaklar koymalısınız.
– Bahçe ve balkon kapıları kilitli olmalıdır, ayrıca da pencereler üstten açılmalıdır.
– Çekmecelere kilit koyabilir ya da çekmecelerde bulunan rende gibi keskin aletleri yükseğe kaldırabilirsiniz.
– Havuzlu evlerde havuz bariyeri kullanmalı, havuz boşaltılsa bile mutlaka üzeri örtülmelidir. Acil numaralar cep telefonunuzda kayıtlı olarak bulunmalıdır.

Cevapla