BABALAR BEBEK BAKIMI KONUSUNDA İDDİALI

Babalara bebek bakımı konusunda nasıl olduklarını ve neler bildiklerini sorduk. Onlar da tek tek cevapladılar. Babaların verdiği cevaplara genel olarak bakıldığında aslında babaların bebek bakımı konusunda oldukça iddialı olduğunu gördük. Babaların birçoğu genel olarak iddialıyken bir kısmının da kendince iddialı olduğunu gördük. Kendince iddialı olan azınlık ellerinden geldikleri herşeyi yaptıklarını ancak eşlerinin onlardan daha fazla şey beklediğini dile getirdi. Bu erkekler dışında çok sayıda erkek ise eşine kafa tutacak kadar iddialı görünüyor.
Babalar bebekler konusunda biz anneler gibi değiller. Bunu biliyoruz. Onlar kadınlardan çok daha fazla zorlanıyor ama ona göre de efor sarfediyorlar. Aslında bu efor bile takdir edilecek birşeydir. Erkekler çocukların uyku düzeninden, beslenmesinden pek anlamazlar. Çocukları hastalandıklarında ya da ağladıklarında elleri ayaklarına dolanır. Onlar için zorlu ama bir o kadar da deneyim kazandıran bir süreçtir. Babalar evlatları ile büyür diyebiliriz. Babalar bu süreçte eşlerine yardım ederler. Alışverişte, ev işlerinde yardımcı olurlar. Çünkü bebek büyütmek bile tek başına bir iştir. Bir de alışveriş ve ev işlerinin kadına yıkılmaması gerekmektedir. Bunun bilincinde ve sorumluluğunda olan bir erkek de eşine yardım eder.
Bazı kadınlar gerçekten bu süreçte erkeğin eforunu görmemekte ve ona nankörlük etmektedir. Erkeklerle yaptığımız sohbette eşlerinin biraz nankör olduklarından şikayetçi olduklarını gördük. Kadınların kendilerine yardımcı olan erkeklerin yardımlarını görmediklerini ve sürekli daha fazla istediklerini öğrendik. Kadınlar konusunda genel şikayet konusu buydu. Onun dışında erkeklerin çocukları ile olmaktan keyif aldıklarını ve hatta bazılarının bebeklerinin altını değiştirdiklerin, uyuttuklarını ve onlara mama verdiklerini öğrendik. Bu da bizi onurlandırdı ve mutlu olduk. Erkeklerin de bebek bakımı konusunda istekli ve iddialı olması bizi keyiflendirdi. Anladık ki erkekler de bebeklerine bakma konusunda en az anneler kadar hevesli.

Cevapla