ADET SANCISI GELDİĞİNDE YAPMANIZ GEREKENLER

Adet sancısı geldiği zaman çoğu kadın kıvranmaktan dermanı kalmaz ve ne yapacağı konusunda kafası karışır. Size bir liste hazırladık. Bence bunu not edin ve odanızın bir kenarında tutun. Adet sancısı başladığı zaman listeyi elinize alın ve talimatlarımızı uygulayın.
Regl ağrısıyla başetmenin yolları şunlardır:
– Ağrı başladığı zaman uzanın. Ağrı kesici kullanıyorsanız hemen almalısınız. Ağrı başlayıp ilerledikten sonra almanız işe yaramaz. Ağrı başlarken ağrı kesici almak ağrı kesinin etkisini arttırmaktadır.
– Karnın alt kısmını ovuşturmalısınız. Masaj yapın ve sıcak su torbası koyun. Sıcak su kasların gevşemesine neden olacaktır. Ilık bir duş da rahatlamanızı sağlayacaktır.
– Germe egzersizleri yapın. Hafif egzersizler yapmanız ağrınızın hafiflemesine yol açacaktır. Yürüme ve yoga bu süreçte yapılabilecek ideal egzersizlerdendir.
– Zencefil ve ahududu içeren içecekler içmelisiniz. Çaylar ağrı keser. Bu dönemde ağrı kesici olarak çay içebilirsiniz. Akupunktur da ağrı kesici etki yapıyor.
– Sigara ve alkol damarları daraltmaktadır. Damarların daralması da adet ağrısını arttırır.
– Yağ tüketiminden sakının ve az yağlı gıdalar yiyin. Yeşillik açısından zengin menüler yemeniz regl dönemi ağrılarınızın hafiflemesine neden olacaktır. Kan kaybı yaşayacağınızdan demir içeren gıdalar almalısınız.
– Bu dönemde eve kapanmayın. Sosyalleşin ve hobiler edinin. Birşeylerle uğraşmak ağrılarınıza iyi gelecektir.
– Regl ağrısı tüm bunları yaptığınız halde geçmiyorsa doktora gidin. Ağrıların arkasında başka türlü problemler olabilir. Anatomik bozukluk yoksa ancak ağrılar yine de varsa o zaman doğum kontrol hapları ile ağrıları kontrol altına almalısınız.

Cevapla