A VİTAMİNİN ÖZELLİKLERİ

A vitaminin özellikleri ve vücudumuza faydaları saymakla bitmez. A vitamini bilindiği üzere yağda eriyen bir vitamin türüdür. O nedenle A vitami yaplı yiyeceklerden ve karanlık, serin ortamlardan uzak tutulmalıdır. Suda da erimediği için suda pişirildiği zaman % 15-20 kadar değer kaybeder. A vitamini kurutulduğu zaman da değer kaybeder. Oda sıcaklığında bekletilince de % 60’a varan değer kaybı yaşar.
A vitamini balıkta, karaciğerde ve sütte bulunur. Ayrıca yumurta sarısında da A vitamini bulunur. A vitamininin en büyük özelliği görme yeteneğini arttırmasıdır. A vitamini gözlerin karanlığa hemen alışmasını sağlar. A vitamini bitkilerde sarı, turuncu ve yeşil sebze ile meyvelerde bulunur. Hayvansal kaynaklı A vitaminlerinin tamamı emilirken bitkisel kaynaklı karotenlerin emilmesi hayvansal gıdalara göre daha güçtür. Bitkisel kaynakların karotenlerinin emilme oranı % 35-65 arasında değişirken hayvansal kaynaklı A vitaminin emilimi daha çabuk olur. A vitaminleri oksidasyonların önlenmesine yardımcı olur.
A vitamini sayesinde göz değişik ışıklarda görür. Ayrıca epitelyum dokuların sağlığı ve kemiklerin gelişimi A vitaminine bağlıdır.
A vitamini üreme için son derece gerekli olup, karotenler sayesinde kansere karşı da koruyucudur. Karotenoidler, kanser oluşumuna karşı tekli oksijeni tutarlar. Ayrıca da hücrenin oksidasyon stresinden korunmasına yardımcı olurlar.
A vitamini bağışıklık sistemi için gereklidir. Demir metabolizması ve tiroid hormonları A vitaminine bağlıdır. Epitelyum dokularını güçlendirir. Bu sayede vücuda enfeksiyonlar girmez. Kemiklerin ve dişlerin sağlamlaşmasına neden olur. Protein sentezinde önemlidir.

Cevapla